Hummus to produkt, który znajdziemy właściwie w każdym większym sklepie spożywczym. Jest niezwykle zdrowy i niestety omijany przez większości z nas szerokim łukiem. Dlaczego?
Być może nie do końca wiemy, jak go jeść. Są także osoby, które nie przepadają za jego smakiem. Jeśli do tej pory nie spróbowałeś tego przysmaku z kuchni bliskowschodniej, warto byś poznał jego właściwości prozdrowotne. A te skutecznie powinny cię przekonać do jego zakupu.
Spis treści:
Hummus i odchudzanie
Pierwszym powodem, dla którego warto włączyć hummus do swojej codziennej diety jest fakt, że sprzyja on odchudzaniu. Zawiera sporo błonnika, dzięki czemu przez dłuższy czas nie będziemy odczuwać głodu.
Po drugie – kontroluje poziom cukru. Oprócz cennego błonnika, znajdziesz w tym produkcie również białko i węglowodany złożone. To z kolei sprawia, że nie dopuścisz do skoków cukru we krwi.
Po trzecie – jest źródłem zdrowych tłuszczów. Pamiętajmy, że nawet jeśli jesteśmy na diecie, to organizm potrzebuje zdrowych tłuszczy. Te znajdziesz w hummusie, które są niezbędne do rozpuszczania niektórych witamin.
Po czwarte – zapobiega anemii. A wszystko dzięki temu, iż zawiera on w swoim składzie ciecierzycę, która jest źródłem żelaza. Hummus posiada niewielkie ilości witaminy C, która w tej dolegliwości jest równie ważna, ponieważ pomaga w wchłanianiu żelaza.
Po piąte – pomaga obniżyć cholesterol. Z racji tego, iż hummus zawiera wspominaną już wyżej ciecierzycę, pomaga osobom które zmagają się ze zbyt wysokim cholesterolem.
Po szóste – wpływa na układ krwionośny. W tym przypadku mowa głównie o witaminie K. Choć często pomijana to jest niezwykle ważna, gdyż to właśnie dzięki niej zachodzi proces krzepnięcia krwi. Mając jej niedobór można mieć obfite miesiączki czy trudności w gojeniu się ran.
Przekonana do hummusu?
Czy to wystarczająca ilość powodów, dla których warto jeść hummus? Powyższe przykłady potwierdzają, że warto go włączyć do diety. Jego zaletą jest również fakt, iż jest łatwo dostępny – można go dostać praktycznie w każdym supermarkecie. Możemy go jeść jako pasta do chleba, dodatek do naleśników czy mięsa z grilla.
Hummus: (c) Satyryczny.com / GT
Zobacz też:
> Olej rafinowany
>