Nad morze jedziemy z nadzieją na całodniowy odpoczynek na plaży i kąpiele w Bałtyku wraz z rodziną. A co tu robić, gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu albo plażowanie już się znudziło? Oto nasze podpowiedzi na pytanie: co warto zobaczyć w Gdyni? Gdynia atrakcje
Najwięcej turystów w Gdyni jest na Skwerze Kościuszki. Odwiedzają okręt ORP Błyskawica lub żaglowiec Dar Pomorza. Można też odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Akwarium Gdyńskim oraz Centrum Nauki Eksperyment. Są to jedne z najpopularniejszych gdyńskich atrakcji, które odwiedzają turyści w tym nadmorskim mieście.
Mniej znane, ale ciekawe miejsca w Gdyni
Spacer po Gdyni można rozpocząć od dworca Gdynia Główna, który znajduje się w zabytkowym, modernistycznym budynku. W głównym hallu budynku są ozdobne szklane mozaiki, jest podsufitowe malowidło w dawnej sali restauracyjnej. Także sufity z kasetonowych wnęk, granitowa posadzkę w kilku odcieniach, lampy w kształcie klepsydr w hallu głównym i byłej restauracji, do tego dwustronny zegar przy kasach. Dworzec pełni funkcję nie tylko transportową, ale też kulturalną. W podziemiach dworca, w byłym schronie przeciwlotniczym, znajduje się Teatr Gdynia Główna.
Gdy już zobaczymy i uwiecznimy na zdjęciach dworzec, można skierować się w stronę ulicy Wójta Radtkego. Jest tu Zespół Miejskich Hal Targowych o wyjątkowej konstrukcji głównej hali łukowej. Budynek powstał w latach 30. ubiegłego wieku i do dziś pełni swoją funkcję. Jest uważany jest za jeden z ciekawszych obiektów architektury polskiej okresu międzywojennego.
Szyldy w śródmieściu Gdyni
A może spacer przez śródmieście Gdyni? W ostatnich latach odnowiono tu szyldy gdyńskich rzemieślników. Idąc ulicami 3 Maja, Starowiejską i Abrahama zwróć uwagę na oznaczenia takich punktów, jak sklep metalowy, centrum maszyn do szycia, pasmanteria Bławatek, pracownia kaletnicza, przeróbki krawieckie czy naprawa obuwia. Szyldy zaprojektowane są w zgodnie z gdyńskim modernizmem i w duchu spójnej estetyzacji przestrzeni publicznej.
Ulica Antoniego Abrahama, na odcinku od ulicy 10 Lutego do ul. Batorego, przeszła gruntowną metamorfozę. Niegdyś powstał tu pierwszy w Gdyni woonerf, czyli przestrzeń z ograniczoną komunikacją samochodową, gdzie pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści. A wszystko to w otoczeniu zieleni i małej architektury miejskiej.
Spacer ulicą Świętojańską
Ulica Świętojańska, jedna z głównych ulic Gdyni, uznawana była za salon handlowy w Gdyni. To reprezentatywna ulica tego miasta, przy której sto półtorej setki kamienic. Jest jedna z najbardziej spójnych modernistycznych ulic tego miasta. Wśród najciekawszych kamienic w stylu modernistycznym są dwa narożne budynki przy skrzyżowaniu Świętojańskiej z Żwirki Wigury. To Kamienica Orłowskich oraz Kamienica Krenskich.
Jedną z najstarszych i największych modernistycznych kamienic jest Kamienica Stankiewicza. Niektóre z budynków przypominają wyglądem burty promów pasażerskich lub statków (np. ul. Świętojańska 89). Prawdziwą perełkę znajdziesz jednak przy Świętojańskiej 122. Stoi tu narożna kamienica z wyrazistą, falistą linią oraz przeszklonym narożnikiem spełniającym funkcję ogrodów zimowych.
Gdynia Orłowo
Po przejechaniu przez Wzgórze Świętego Maksymiliana i dzielnicy Redłowo, w nadmorskiej dzielnicy Orłowo mającej charakter małego miasteczka.
Wizytówką Orłowa jest klif należący do Rezerwatu Kępy Redłowskiej, który możemy podziwiać z molo. Warto tu również odwiedzić drewniany Dworek Żeromskiego. To miejsce, które Stefan Żeromski z rodziną odwiedzał w roku 1920. W Orłowie jest też Galeria Klif, najstarsza w Gdyni galeria handlowa, w której można zrobić zakupy, napić się kawy lub zjeść lody.
Gdynia atrakcje w Satyryczny.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Gdyni
> Sopot ciekawostki