Miasto Gdynia atrakcje, ciekawostki i fakty

Gdynia, która do 1918 roku wsią rybacką, to jedno z najmłodszych miast w Polsce. Wraz z nadmorskim kurortem Sopot i miastem Gdańsk tworzy aglomerację Trójmiejską. Między miastami kursuje pociąg, nazywany Szybką Koleją Miejską (SKM).

Gdynia ciekawostki z historii

Gdy Polska uzyskała niepodległość po I wojnie światowej, ale nie miała kontroli nad portowym miastem Gdańsk, rząd postanowił zbudować duży port w Gdyni. Miasto stało się nowoczesnym, zamożnym miastem w młodej międzywojennej Polsce, która uzyskała niepodległość po 123 latach podziału między Rosję, Niemcy i Austro-Węgry.

Polska uzyskała niewielki dostęp do Morza Bałtyckiego w 1918 roku. Gdańsk (Danzig) został oddzielony od Niemiec i stał się wolnym miastem pod kontrolą Ligi Narodów.

Podczas II wojny światowej Gdynia i tutejsze stocznie były wykorzystywane przez niemiecką marynarkę wojenną, a Niemcy przemianowali miasto na Gotenhafen. Po wojnie Gdynia przeszła do historii w grudniu 1970 roku, kiedy milicja otworzyła ogień do strajkujących robotników. W 1980 roku odsłonięto pomnik na ich cześć.

Atrakcje Gdyni

Spacer wzdłuż północnego molo oferuje możliwość obserwowania ruchu w porcie i zobaczenia z oddali najważniejszych zabytków miasta. Panorama miasta najlepiej jest widoczna z Kamiennej Góry.

Centrum turystycznym miasta jest Park Kościuszki oraz Molo Południowe, w pobliżu którego znajdują się dwa statki-muzea: żaglowiec Dar Pomorza i okręt wojenny Błyskawica (najstarszy niszczyciel na świecie). Niszczyciel Błyskawica brał udział w działaniach wojsk alianckich w Narwiku, Dunkierce i lądowaniu w Normandii podczas II wojny światowej.

Dar Pomorza to trójmasztowy żaglowiec szkolny zbudowany w 1909 roku i wycofany ze służby w 1981 roku. Zastąpił go statek Dar Młodzieży, który czasami kotwiczy w tym porcie. Nieopodal obu statków znajdują się również Muzeum Oceanograficzne oraz Akwarium Morskie z setkami żywych skarbów morskiej fauny i flory.

Warto przejść się wzdłuż nadmorskiej promenady do wysepki Kępa Redłowska. Turyści chętnie odwiedzają dzielnicę handlową z butikami i barami.

Osoby odwiedzające Gdynię w wakacje, mają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Odbywają się wtedy międzynarodowe regaty żeglarskich Gdynia Sailing Days oraz Cutty Sark Tall Ships Race.

Gdynia atrakcje: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Atrakcje Zakopanego
>