Fakty o piwie
Spis treści:
Z kim poszedłbyś na piwo?
Co łączy Pawła Kukiza i Baracka Obamę? Jak pokazuje najnowszy (2017) ranking Grupy Żywiec, to dwaj politycy z polskiej i zagranicznej sceny politycznej, z którymi Polacy najchętniej wybraliby się na piwo. Barack Obama został wskazany przez 82% respondentów, zaś Pawła Kukiza wybrało 58% głosujących. Takie są fakty o piwie!
Gdybyśmy mieli okazję poznać bliżej polityków z pierwszych stron gazet, to z którym z nich chcielibyśmy porozmawiać przy piwie? Już po raz drugi w badaniu „Z którym politykiem Polacy najchętniej wybraliby się na piwo?” okazało się, że wśród polskich kandydatów pierwsze miejsce ponownie zajął Paweł Kukiz. Lider ugrupowania Kukiz’15, były muzyk zespołu Piersi, został wskazany przez 58,2 proc. badanych. Osiągnął jeszcze lepszy wynik niż w pierwszej edycji badania, kiedy to wskazało go 55,4 proc. głosujących. Spośród zagranicznych polityków zdecydowanym liderem rankingu jest Barack Obama, który został wskazany aż przez 82,1 proc. respondentów. Co stoi za takim wyborem?
– Wybierając polityka z którym chciałoby się iść na piwo Polacy kierują się popularnością i rangą tego polityka, jego znaczeniem na arenie politycznej, ale także pewnego rodzaju sympatią i bliskością. Pójść na piwo oznacza miło spędzić czas w miłej atmosferze oraz zmniejszyć dystans, który na co dzień do tych polityków jednak jest – mówi Magdalena Brzezińska, kierownik działu korporacyjnego Grupy Żywiec.
Browary na rzecz środowiska
Po raz jedenasty inicjatywy Kompanii Piwowarskiej z zakresu zrównoważonego rozwoju zostały docenione w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu tym razem prezentuje aż siedem projektów realizowanych przez grupę browarów
W opublikowanym 31 marca br. raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki” przedstawiono rekordową liczbę inicjatyw Kompanii Piwowarskiej na rzecz środowiska naturalnego, pracowników i społeczeństwa. W ciągu ostatnich 11 lat aż 29 praktyk odpowiedzialnego biznesu Kompanii zostało docenionych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Z roku na rok jest ich coraz więcej.
– Nasze browary mogą poszczycić się nie tylko wielowiekową tradycją warzenia piwa i pasją browarników, ale również innowacyjnymi rozwiązaniami przyjaznymi środowisku. Dlatego cieszy nas że po raz kolejny nasze inicjatywy na rzecz środowiska i społeczeństwa zostały docenione w raporcie FOB. – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej. – Zrównoważony rozwój jest wpisany w naszą strategię, dlatego dążymy do tego, aby ambasadorami postawy proekologicznej byli nasi pracownicy, jak i amatorzy naszych piw. Przykładamy również dużą wagę do akcji edukacyjnych dotyczących odpowiedzialnego spożycia.
Fakty o piwie. „Zielone” browary
Z uznaniem ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu spotkały się m.in. inicjatywy Kompanii zmierzające do zwiększenia efektywności energetycznej i wodnej oraz redukcji dwutlenku węgla. Autorzy raportu docenili także dwa projekty związane z kształtowaniem odpowiedzialnych postaw u miłośników piwa, oba zrealizowane podczas ubiegłorocznego Przystanku Woodstock pod hasłem „Siema! Wolontariat Woodstock zmienia!”. Na terenie festiwalu wolontariusze Kompanii Piwowarskiej zachęcali uczestników do oddawania odpadów, dzięki czemu udało się zebrać ponad 1300 kg surowców wtórnych. Zaś w strefie poświęconej odpowiedzialnej konsumpcji festiwalowicze mogli przekonać się, jak działają alkogogle, sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie za pomocą profesjonalnego alkomatu, a także pobrać na telefon jego wirtualny odpowiednik – bezpłatną aplikację mobilną „Sprawdź promile”. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem – w czasie trzech dni imprezy stoisko odwiedziło blisko 4000 ludzi.
Eko na dwóch i czterech kółkach
Wśród wyróżnionych przez FOB praktyk znalazły się również te dotyczące pracowników firmy. Program „Świadomy Kierowca KP”, mający na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie zużycia paliwa, obejmował szkolenia dla użytkowników aut służbowych w Kompanii Piwowarskiej. Browary pomyślały też o rowerzystach w swoich szeregach. Poprzez akcję „Postaw na rower” firma zaangażowała miłośników dwóch kółek na rzecz przyrody. Pracownicy KP „wykręcili” wspólnie ponad 58 tysięcy kilometrów, które Kompania Piwowarska zamieniła na 3 tysiące sadzonek drzew, a następnie posadziła w Puszczy Knyszyńskiej.
O czym informują znaki na piwie?
Znaki „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” i „W ciąży nie piję alkoholu” są bardziej widoczne i lepiej rozpoznawalne przez społeczeństwo niż obowiązkowe ostrzeżenia zdrowotne. Jak wynika z badań, spontaniczna świadomość znaku „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” wśród respondentów wynosi aż 44 proc., a 17 proc. identyfikuje znak „W ciąży nie piję alkoholu”. Dla porównania, jedynie 4 proc. badanych spontanicznie wymienia obowiązkowe ostrzeżenie dotyczące szkodliwości alkoholu dla kobiet w ciąży i zagrożenia dla kierowców. 13 proc. Polaków spotkało się ze znakiem „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich”, podczas gdy nikt nie kojarzy obowiązkowego ostrzeżenia przed sprzedażą alkoholu niepełnoletnim.
– 15 lat temu rozpoczęliśmy jako cało branża długofalowe i konsekwentne działania edukacyjne w obszarze przeciwdziałania nieodpowiedzialnej sprzedaży i konsumpcji alkoholu. 5 lat później zdecydowaliśmy, żeby na opakowaniach z piwem – butelkach i puszkach – umieścić znaki graficzne, które będą odwoływały się do najważniejszych spraw, jeśli chodzi o profilaktykę i kształtowanie świadomości naszych konsumentów – opowiada Bartłomiej Morzycki, Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. – Działania pod hasłem „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” to pierwsza ogólnopolska i do tej pory największa kampania przeciwko sprzedaży alkoholu nieletnim – dodaje.
Dobrowolne stosowanie znaków odpowiedzialnościowych na opakowaniach piwa, w spotach reklamowych, na materiałach promocyjnych i stronach internetowych sprawiło, że są one dziś powszechnie rozpoznawalne. Swoją rolę odegrała też szeroka dystrybucja naklejek „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” oraz „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” .
Czy prowadzone kampanie są skuteczne? – Od 10 lat na wszystkich opakowaniach piw produkowanych przez naszych członków (Kompania Piwowarska S.A., Grupa Żywiec S.A. i Carlsberg Polska Sp. z o.o.) pojawia się jeden ze znaków odpowiedzialnościowych. Firmy przyjęły też dobrowolne zobowiązanie do umieszczania ich we wszystkich emitowanych spotach reklamowych. Widzimy dziś, co jest dla nas powodem do dumy, że ogromna skala działań, wieloletnie kampanie i konsekwentna edukacja przynoszą efekty – ocenia Bartłomiej Morzycki. Nadchodzące wakacje to dobra okazja, by przypomnieć sobie o zasadach odpowiedzialnej konsumpcji.
Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
Od 2003 roku branża w partnerstwie z policją i samorządami zrealizowała kilka kampanii mających na celu przeciwdziałanie sprzedaży alkoholu nieletnim. Od trzech lat działa platforma „Odpowiedzialny Sprzedawca” dla sprzedawców i właścicieli sklepów z alkoholem, którzy mogą dowiedzieć się, jak asertywnie odmawiać sprzedaży alkoholu nieletnim. Podczas wakacji osoby poniżej 18 roku życia są szczególnie narażone na pokusę sięgnięcia po alkohol, często próbując kupić go na własną rękę. Czujność zachować powinni nie tylko sprzedawcy w sklepach z alkoholem, ale również rodzice oraz wszystkie osoby będące świadkiem sytuacji, w której niepełnoletni próbuje kupić alkohol.
Fakty o piwie. W ciąży nie piję alkoholu
Jako wyraz poparcia dla idei całkowitej abstynencji w okresie ciąży i karmienia piersią branża w 2013 roku zdecydowała się na wprowadzenie znaku „W ciąży nie piję alkoholu”. Uruchomiono program edukacyjny skierowany do kobiet i środowisk medycznych na temat szkodliwych skutków spożywania alkoholu w ciąży i zagrożenia FAS (płodowy syndrom alkoholowy). Każdemu lekarzowi ginekologowi w Polsce przekazano stanowisko ekspertów zachęcające do informowania pacjentek o negatywnym wpływie alkoholu na rozwijający się płód.
Nigdy nie jeżdżę po alkoholu
W ramach propagowania trzeźwości za kierownicą, branża piwowarska zrealizowała wiele programów edukacyjnych. Miały one na celu m.in. uświadomienie młodym kierowcom jak alkohol wpływa na zdolności motoryczne, promowanie idei trzeźwego kierowcy wśród imprezowiczów, czy zachęcanie do naklejenia znaku „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” na tylnej szybie samochodu. Policyjne statystyki pokazują, że w ostatnim czasie liczba nietrzeźwych kierowców znacznie się zmniejszyła. W 2017 roku liczba ujawnionych kierujących pod wpływem alkoholu była niższa o jedną trzecią niż w roku 2010. Ubyło też wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców (w 2011 roku był to co 12. wypadek, obecnie – co 18. ), a co za tym idzie coraz mniej jest ofiar takich wypadków (20-proc. spadek liczby ofiar wypadków). Mimo że statystyki napawają optymizmem, nie należy zapominać o niebezpieczeństwach wiążących się z kierowaniem po spożyciu alkoholu.
Jak wygląda współpraca branży z innymi podmiotami zaangażowanymi w eliminowanie skutków nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu? – Od wielu lat staramy się zapraszać możliwie najszersze grono partnerów, zarówno z sektora państwowego, jak i komercyjnego, do wspólnych działań w obszarze prewencji i edukacji alkoholowej – wyjaśnia Bartłomiej Morzycki. Wierzymy, że zbudowanie partnerstwa publiczno-prywatnego oraz przyjęte przez nas zobowiązania samoregulacyjne są bardziej skuteczne niż odgórne regulacje.
Fakty o piwie. Czy cydr to piwo?
Choć tak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, cydr nie ma z piwem nic wspólnego
Przede wszystkim jest produkowany z innego surowca – z jabłek, a nie ze słodowanych zbóż. Różni się też techniką produkcji – cydr jest fermentowany, piwo natomiast się warzy. Teoretycznie cydrowi bliżej jest więc do wina, niż do piwa. Mylne skojarzenia mają jednak swoją podstawę. Ze względu na ograniczenia prawne i reklamowe, wiele firm rezygnuje z wprowadzania na nasz rynek cydru, zamiast niego sprzedając tzw. „napój piwny o smaku jabłkowym”, który jest połączeniem piwa i soku. Takie „napoje” potrafią kolorem i etykietą do złudzenia przypominać cydry, a na sklepowych półkach są stawiane koło tradycyjnych piw. Dodatkowo, nie różnią się od nich ceną i zawartością alkoholu, wiele osób kojarzy więc cydr jako rodzaj piwa o smaku jabłkowym.
Fakty o piwie w Satyryczny.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o piwie
> Dowcipy o piwie
> Dowcip o alkoholu