Domowa apteczka – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Przeterminowane leki, tabletki leżące bez opakowań, czy zwietrzałe syropy – tak bardzo często wyglądają domowe apteczki Polaków. W przypadku zranień, według badań przygotowanych przez Ipsos, 39% ankietowanych przemywa skaleczenie wyłącznie zimną wodą. Dobrze wyposażona apteczka jest niezbędna w sytuacjach nagłych zachorowań lub urazów. Powinniśmy zadbać o to, aby znalazły się w niej sprawdzone leki i opatrunki, które skutecznie pomogą nam w udzieleniu pomocy

64% drobnych urazów i skaleczeń przytrafia się w kuchni. Każdemu z nas zdarzyło się podczas krojenia warzyw niechcący zaciąć nożem palec, uderzyć się w głowę o wiszącą półkę lub oparzyć. W takich chwilach niezwykle przydatna jest domowa apteczka, wyposażona w leki pierwszej potrzeby.

Jakie środki w domowej apteczce?

W domowej apteczce przede wszystkim należy umieścić leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które pomogą zwalczyć np. migrenę czy ból zęba, maść z antybiotykiem na drobne rany (np. Maxibiotic), która uchroni nas przed zakażeniami w przypadku zranienia lub oparzenia wywołanego np. tryskającym z patelni gorącym tłuszczem, leki przeciwhistaminowe w przypadku występowania sezonowych chorób alergicznych, leki przeciwbiegunkowe i przeciw zatruciom, syrop lub tabletki na kaszel suchy i mokry, sól fizjologiczną lub krople do przemycia oka, ziołowy środek uspokajający, a także elektrolity podawane w przypadku zagrożenia odwodnieniem.

Co jeszcze w domowej apteczce?

Oprócz bazy w postaci najważniejszych leków, przy różnego rodzaju ranach będziemy potrzebować środków opatrunkowych. W domowej apteczce powinny znaleźć się plastry w różnych rozmiarach, w tym plastry przeciw odciskom, bandaże, w tym też elastyczne, gazy, waty i kompresy jałowe do przykrycia rany, a także plastry rozgrzewające oraz przeciwreumatyczne.

Nie zapomnij również o niezbędnych przyborach do cięcia opatrunków i plastrów. Wyposaż apteczkę w małe nożyczki, a także w termometr, termofor, jednorazowe rękawiczki, które zapewnią nam higienę, pęsety, agrafki i klamry opatrunkowe oraz ściereczkę do zimnych okładów, jeśli trzeba będzie schłodzić rozpaloną głowę.

Domowa apteczka. Sprawdzaj co jakiś czas 

Do domowej apteczki, którą przechowujesz w temperaturze pokojowej, należy zaglądać nie tylko w chwili skaleczenia, ale również raz na jakiś czas, aby regularnie usuwać z niej wyschnięte maści, puste opakowania czy przeterminowane leki. Pamiętaj, że powinny się one znaleźć nie w koszu na śmieci, lecz w specjalnym pojemniku na środki farmakologiczne, który znajdziemy w każdej aptece.

Domowa apteczka w Satyryczny.com

Zobacz też: 
> Przysłowia o deszczu