Cholesterol może okazać się poważnym problemem dla wielu z nas. Choć jest substancją niezbędną dla organizmu, jego zbyt wysokie stężenie może stać się przyczyną wielu chorób. Jak obniżyć jego poziom? Najlepszym sposobem jest dieta na obniżenie cholesterolu, która opiera się na kilku prostych zasadach. Dieta na cholesterol

Choć cholesterol przedstawiany jest zwykle jako wielki wróg naszego organizmu, warto spojrzeć na tę substancję z nieco innej perspektywy. Cholesterol to związek należący do grupy steroli, które w organizmie człowieka pełnią szereg ważnych funkcji. Cholesterol bierze zatem aktywny udział w produkcji witaminy D, jest też substancją niezbędną do produkcji wielu hormonów. Zakładanie, że cholesterol to nasz wróg, jest zatem błędne.

Czy w takiej sytuacji możemy zapomnieć o jego istnieniu? Nie. O ile nasz organizm potrzebuje pewnej ilości cholesterolu do prawidłowego funkcjonowania, to jego nadmiar stanie się dla nas zagrożeniem.

Sterole pojawiają się głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, po które wielu z nas sięga zbyt często. Dieta na cholesterol polega przede wszystkim na ograniczeniu ich ilości w menu. Takie tłuszcze, jak masło czy smalec, tłuste mięsa oraz sery (żółte i topione) są produktami, w przypadku których zachowanie umiaru staje się kwestią bardzo ważną.

Dieta na obniżenie cholesterolu opiera się na tłuszczach roślinnych, wśród których najzdrowszymi wariantami są: oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub olej ze słonecznika. Dobrymi źródłami tłuszczów w diecie na cholesterol są też orzechy (np. orzechy nerkowca), pestki oraz nasiona (np. nasiona chia).

Dieta na obniżenie cholesterolu musi uwzględniać również obecność tych produktów spożywczych, w których pojawia się sporo błonnika pokarmowego (szczególnie tego rozpuszczalnego w wodzie, wykazującego się dużą skutecznością w walce z tzw. złym cholesterolem). Gdzie go znajdziemy? W otrębach owsianych, jabłkach oraz strączkach.

Co jeszcze możemy zrobić, by skutecznie chronić się przed problemami z cholesterolem i jego zbyt wysokim stężeniem? Zastąpić dania smażone potrawami pieczonymi lub duszonymi, unikać przejadania się i w miarę możliwości korzystać z naturalnych i świeżych produktów spożywczych. Taka dieta wyjdzie nam na dobre i sprawi, że nadmiar złego cholesterolu nie utrudni nam życia.

Dieta na cholesterol nie jest ani zbyt trudnym, ani rygorystycznym sposobem odżywiania się. Wystarczy, że złe tłuszcze zastąpimy dobrymi, a dodatkowo uwzględnimy w menu produkty obniżające poziom cholesterolu, aby osiągnąć dobre efekty. Dzięki temu możemy uchronić się przed wieloma chorobami, których przyczyną okazuje się często zbyt tłusta dieta i siedzący tryb życia.

Dieta na cholesterol: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o diecie
>