Wszystko o deskach do krojenia. Deski do krojenia – z czego jest zrobiona, jej zastosowania, prawidłowe czyszczenie

Wszyscy zgodzimy się z tym, że deska do krojenia jest niezbędnym elementem w naszych kuchniach. Nie tylko ułatwia krojenie mięsa, sera i wędlin czy warzyw, a także pomaga zapobiegać niszczeniu się noży. Poza oczywistą funkcją, na którą wskazuje jej nazwa, używamy jej również przy okazji mielenia mięsa, obierania, przyprawiania różnych przetworów.

Deski do krojenia, podobnie jak inne powierzchnie mające kontakt z żywnością, mogą być hubem przenoszenia drobnoustrojów, jeśli nie są odpowiednio czyszczone i pielęgnowane. Należy pamiętać, że materiał z którego są wykonane, wpływa na ich konserwację i zdolność do przenoszenia mikroorganizmów z jednej surowej żywności na drugą. Z tych wszystkich powodów istnieje szereg czynników, które musimy wziąć pod uwagę przy wyborze i pielęgnacji desek do krojenia.

Najbardziej odpowiedni materiał na deskę do krojenia

Prawodawstwo europejskie mówi, że materiały mające kontakt z żywnością muszą być łatwe do czyszczenia. To oznacza, że muszą być wykonane z gładkich, zmywalnych, odpornych na korozję i nietoksycznych materiałów. Tworzywo sztuczne jest zwykle materiałem, który najlepiej spełnia te wymagania, chociaż prawdą jest, że stosowanie drewnianych desek jest powszechne.

Plastikowe deski do krojenia są zazwyczaj gładkie i łatwo zmywalne. Ze względu na te cechy, są zalecane zamiast desek z drewna. Jednak plastikowe deski do krojenia (zwykle wykonane z polipropylenu), ze względu na ich użytkowanie, mogą mieć pęknięcia lub szczeliny. To sprawiają, że ich powierzchnia nie jest już gładka. Mikroorganizmy mogą zostać uwięzione w tych pęknięciach i rozmnażać się, więc gdy zauważymy, że stan plastikowej deski zaczyna się pogarszać, należy ją wyrzucić i zastąpić inną.

Drewniane deski do krojenia

Ostatnie badania wykazały, że powierzchnia drewna, mimo że jest bardziej porowata niż powierzchnia plastiku, ma większe działanie bakteriobójcze. Krótko mówiąc: utrudnia rozwój bakterii na powierzchni.

Jeśli decydujemy się na deski do krojenia żywności wykonane z drewna, musimy wybrać takie, które są solidne. Unikajmy kupowania drewnianych desek wykonanych z konglomeratów lub mających porowatą powierzchnię, typu korek. Podobnie jak w przypadku desek plastikowych, gdy tylko pojawią się na nich pęknięcia lub drzazgi, należy je wyrzucić. W chwili zakupu produktu oraz zaraz potem, gdy zostaniesz jego nabywcą, koniecznie zapoznaj się z etykietą producenta, która podpowie, jak prawidłowo korzystać z drewnianych desek. Pamiętaj, że zazwyczaj nie można ich myć w zmywarce.

Kupując deskę do krojenia, należy szukać symbolu kubka i widelca na samej desce lub na dołączonej do niej etykiecie. Ponadto, w niektórych przypadkach mogą pojawić się inne symbole, które pozwolą na właściwe korzystanie z desek do krojenia. Na przykład symbol zmywarki wskazuje, że deski do krojenia można myć w zmywarce. Jego brak oznacza, że nie możemy jej myć w zmywarce.

deska do krojenia z pokrojonymi przyprawami
Deski do krojenia w kuchni – informacje, które warto wiedzieć

Ile desek do krojenia powinno być w domu?

Wskazane jest posiadanie w domu dwóch desek do krojenia. Jedną do surowych produktów, które później będą spożywane w postaci gotowanej (takich jak mięso i ryby), a drugą do produktów, które będą spożywane na surowo (warzywa, wędliny, sery).

Jeśli mieszkamy z osobą, która jest uczulona na określoną żywność, wskazane byłoby odłożenie na bok deski do krojenia dla tych pokarmów, które zawierają dany alergen. Na przykład, jeśli mieszkamy z osobą chorą na celiakię, powinniśmy zostawić deskę wyłącznie do krojenia chleba, jeśli nasz współlokator nie toleruje laktozy lub jest uczulony na mleko, powinniśmy odłożyć deskę wyłącznie do krojenia sera lub innych produktów zawierających laktozę (uwaga, wiele wędlin zawiera laktozę!).

Różnokolorowe deski do krojenia

W ostatnim czasie popularne stały się różnokolorowe deski do krojenia, które pozwalają przypomnieć, której z nich należy użyć do danego rodzaju żywności. I tym samym uniknąć niepożądanych mieszanek, które mogłyby prowadzić do ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego. Możemy zatem mówić o sześciu rodzajach.

  1. Czerwona deska do krojenia: do czerwonego mięsa (jagnięcina, wołowina).
  2. Żółta deska do krojenia: do białego mięsa (kurczak, indyk, królik).
  3. Brązowa deska do krojenia: do mięs gotowanych, przetworów mięsnych i kiełbas.
  4. Zielona deska do krojenia owoców i warzyw.
  5. Biała deska do krojenia chleba, makaronu, wypieków lub sera.
  6. Niebieska deska do przygotowywania ryb lub owoców morza.

Jak czyścić deskę do krojenia?

Deski, podobnie jak wszelkie narzędzia wykorzystywane w procesie krojenia żywności, np. nóż), powinny być myte natychmiast po użyciu. I powinny być zawsze czyszczone po kontakcie z surową żywnością. Satyryczny.com podpowiada, jak to robić.

  1. Usuń resztki żywności (jeśli to możliwe za pomocą jednorazowego papieru).
  2. Spłucz wodą.
  3. Użyj detergentu lub mydła kuchennego i spłucz dużą ilością wody (najlepiej gorącej).
  4. Osusz jak najszybciej, używając jednorazowego papieru.

Niektóre deski do krojenia można myć w zmywarce przy użyciu gorącej wody i mydła. Zaleca się jednak jak najszybsze opróżnienie zmywarki i wysuszenie deski, jeśli pozostała na niej woda.

Deski do krojenia: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o chlebie