Ciekawostki o kawie, które warto znać. Czy picie kawy szkodzi?

Co jakiś czas zmienia się zdanie społeczeństwa na temat kawy. Przez parę miesięcy uważa się ją za szkodliwą i trującą, aby następnie zwrócić uwagę na najnowsze badania naukowe, które wskazują na jej pozytywne właściwości i pokazują, że kawa jest w stanie uzdrawiać i usprawniać organizm.

Czy warto pić kawę?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, bo jak zawsze może ona albo pomagać, albo szkodzić, a sporo zależy od tego, kto po nią sięgnie i jaką tolerancją na kofeinę wykaże się konkretny organizm. Także od tego, w jakiej dawce ta kofeina zostanie zastosowana, bo czym innym jest wypicie lekkiego mlecznego cappuccino, a czym innym uraczenie się potrójną dawką mocnego espresso.

Za bezpieczną dawkę kawy dla przeciętnej dorosłej osoby uznaje się mniej więcej 3-4 małe filiżanki na dobę. Kawa zażywana w takich ilościach powinna mieć działanie prozdrowotne. Badania dowodzą, że będzie chronić przed chorobami przewlekłymi, niektórymi nowotworami, a także alzheimerem. Jednak warto wiedzieć, że mówiąc o tych trzech czy czterech filiżankach, ma się na myśli to, ile kofeiny w nich występuje. Tymczasem kofeinę przyswaja się również z innymi produktami spożywczymi, takimi jak gorzka czekolada, a nawet niektóre owoce jagodowe.

Jaka kawa jest najlepsza?

Ten temat zawsze omawiają artykuły, w których zaznacza się różne ciekawostki o kawie. Wciąż dochodzi do sporów na temat tego, czy zdrowsza jest kawa parzona i czy opłaca się w ogóle sięgać po rozpuszczalny granulat, będący produktem mocno przetworzonym.

Najlepsza jest na pewno kawa zaparzona samodzielnie, przygotowana ze świeżo zmielonych ziaren. Nawet jeśli nie ma się ekspresu do kawy, wystarczy zainwestować w młynek do kawy (to koszt kilkudziesięciu złotych) i na bieżąco codziennie rano mielić w nim kawę, a potem zaparzać ją w gorącej wodzie i ewentualnie uzupełniać ulubionymi dodatkami.

Wbrew pozorom, kawa wcale nie odwadnia, jeżeli nie przesadza się z jej ilością, a prócz niej w ciągu dnia przyjmuje się również inne płyny. Tego jej skutku wcale nie trzeba się obawiać. Kawa jest nawet w stanie stać się dodatkowym źródłem płynów w diecie.

Czy picie kawy szkodzi: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Gorąca herbata
>