Czarny humor, to forma humoru od zawsze budząca kontrowersje. W filmie, literaturze, satyrze i kabarecie jest często wykorzystywany do opowiadania historii, której tematyka dotyka makabrycznych i zarazem groteskowych tematów. Ten typ żartów nie jest przez każdego lubiany, ponieważ często wywołuje kontrowersje i może być uważany za obraźliwy. U niektórych osób może wręcz burzyć poczucie dobrego smaku oraz przywoływać bolesne skojarzenia.

Czarny humor w filmie i literaturze. Makabryczne żarty satyryków

Czarny humor jest powszechnie wykorzystywany w filmie i literaturze, szczególnie w gatunkach nazywanych jak horrorami i thrillerami. Często pojawia się w scenach, które wywołują przerażenie i lęk, ale zamiast dodawać do nich atmosferę grozy, nadaje raczej scenie absurdalny ton.

Przykładem filmu, który wykorzystuje czarny humor, jest „Królewna Śnieżka i łowca” (ang.: „Snow White and the Huntsman”) z 2012 roku, w którym pojawia się wiele scen, gdy krwiożercze postacie robią śmieszne miny i żartobliwie komentują swoje okrucieństwo. W literaturze przykładem czarnego humoru jest powieść Josepha Hellera „Paragraf 22” (ang.: „Catch 22”). Opowiada ona o amerykańskich lotnikach w czasie II wojny światowej i ich absurdalnej codzienności. Książka ta jest pełna satyry i czarnego humoru, stojących w kontraście z okrucieństwem i bestialstwem oraz śmiercią podczas wojny.

Czarny humor jest też często wykorzystywany w satyrze i kabarecie (np. w występach komików stand-up’owych, którzy lubią prowokować kontrowersyjną tematyką i słownictwem. Satyrycy sceny lubią humorystycznie przedstawiać kontrowersyjne tematy, także jeśli chodzi o tematy makabryczne.

żarty dowcipy czarny humor co to jest
Nie każdy lubi makabryczne żarty

Czarny humor w dowcipach i życiu codziennym

Czarny humor nie ogranicza się jedynie do filmu, literatury, satyry czy kabaretu. Jest często wykorzystywany przez ludzi jako sposób na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi i emocjonalnymi. Daje nam bowiem możliwość zobaczenia rzeczywistości z innej perspektywy, co może pomóc przezwyciężyć trudne sytuacje. Pozwala dostrzec bardziej pozytywne niuanse nawet pozornie skrajnie negatywnych wydarzeń.

Przykłady czarnego humoru w życiu codziennym, to dowcipy słowne, rysunki humorystyczne i karykatury, które poruszają kontrowersyjne tematy, na przykład na temat chorób i śmierci. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest seria karykatur francuskiego pisma satyrycznego Charlie Hebdo. Przedstawiała różne postacie, w tym ze świata religii, w sposób skrajnie prowokujący, a nawet obsceniczny.

Makabryczny humor często jest postrzegany jako sposób na zminimalizowanie bólu, który towarzyszy nam w trudnych chwilach. Dzięki niemu możemy odreagować stres i napięcie, które powodują, że czujemy się nieswojo. Pomaga nam zobaczyć świat w inny sposób. Może nawet odmienić nasze spojrzenie na życie i… śmierć.

Czarny humor w (c): Satyryczny.com