Ciekawostki rockowe. Scorpions, Jim Morrison, Def Leppard, Ozzy Osbourne, Status Quo, Roy Orbison, Foreigner, Flash and the Pan, Gary Moore, Keith Richards, Uli Jon Roth, Iron Maiden, Electric Light Orchestra, Chris de Burgh, Peter Criss, Graham Bonnet, Rick Parfitt, James Kottak, Mick Jones, Cozy Powell, Rudy Lenners, Jeff Lynne…

Def Leppard, Ozzy Osbourne, Scorpions, Roy Orbison

2 grudnia 1969 w Sheffield, UK urodził się Rick Savage – brytyjski muzyk, basista zespołu Def Leppard. Z pomocą starszego brata Johna próbował grać na gitarze. Jednym z pierwszych utworów, który nauczył się grać na starym akustyku, był „Maggie May” Roda Stewarta. Druga płyta Def Leppard, to „High ‘n’ Dry” z lipca 1981, na której ostatni raz grał gitarzysta Pete Willis.

3 grudnia 1948 w Birmingham, UK urodził się Ozzy Osbourne, właściwie John Michael Osbourne – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Zdobywca trzech nagród Grammy. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Jego pierwsza solowa płyta, to “Blizzard of Ozz”, wydana 12 września 1980. Była to pierwsza z dwóch płyt nagranych z gitarzystą Randy Rhoadsem przed jego śmiercią w 1982 roku.

4 grudnia 1977 ukazał się piąty album studyjny grupy Scorpions – “Taken by Force”. Był to pierwszy album, na którym zagrał perkusista Herman Rarebell, a ostatni z gitarzystą Uli Jonem Rothem. Roth opuścił zespół w 1978 po zakończeniu trasy koncertowej, a zmienił go najpierw Michael Schenker, a potem Matthias Jabs.

6 grudnia 1988 w Hendersonville, USA zmarł na zawał Roy Kelton Orbison – amerykański piosenkarz, autor tekstów i muzyk, znany przede wszystkim ze swojego charakterystycznego stylu śpiewania, złożonych strukturalnie piosenek, i ciemnych, emocjonujących ballad. Jego muzyka została opisana przez krytyków jako operowa, zyskując pseudonim „Carusa rocka” i „the Big O.”.

Ciekawostki rockowe: Foreigner, Jim Morrison, Phil Collen, Creedence Clearwater Revival

7 grudnia 1984 ukazał się piąty album brytyjsko-amerykańskiej grupy Foreigner – “Agent Provocateur”. Był to pierwszy i jedyny album grupy, który osiągnął 1 miejsce na liście w UK, w USA zobył miejsce 5. Ich singiel „I Want to Know What Love Is” był jedynym singlem, który przez wiele tygodni zajmował pierwsze miejsce w UK i USA.

8 grudnia 1943 w Melbourne na Florydzie, USA urodził się Jim Morrison, właśc. James Douglas Morrison. To amerykański poeta i piosenkarz rockowy, znany najlepiej jako wokalista i twórca piosenek psychodelicznorockowej grupy The Doors. Epizodycznie także prozaik, aktor, reżyser filmowy i scenarzysta. Debiutancki studyjny album The Doors, to „The Doors”, wydany 4 stycznia 1967. Ten album został doceniony zarówno przez krytyków, wydawców oraz słuchaczy.

8 grudnia 1957 w Londynie urodził się Phil Collen – angielski gitarzysta rockowy, kompozytor i autor wielu tekstów. W 2004 roku muzyk wraz ze Steve’em Clarkiem został sklasyfikowany na 41. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World. A znamy go z Def Leppard. Mega przebojowa płyta, czwarta studyjna Def Leppard, “Hysteria”, wydana 3 sierpnia 1984 i która zobyła 1 miejsce zarówno w UK jak i w USA.

9 grudnia 1970 ukazał się szósty album studyjny grupy Creedence Clearwater Revival – “Pendulum”. Był to drugi ich album wydany w tym roku, 5 miesięcy po – “Cosmo’s Factory”. Album po raz pierwszy nie zawierał żadnych coverów, autorem wszystkich utworów był John Fogerty.

ciekawostki rockowe Creedence Clearwater Revival
Ciekawostki rockowe – płyta zespołu Creedence Clearwater Revival

Status Quo, Flash and the Pan, Wolf Hoffmann, Marek Jackowski

W grudniu 1978 ukazał się debiutancki album studyjny australijskiej grupy Flash and the Pan – “Flash and the Pan”. Płyta jest doskonała, pomysłowa muzycznie, a teledyski do utworów często humorystyczne. W teledysku ”Hey St Peter” George Young przebiera się nawet za swojego młodszego brata Angusa z AC/DC.

10 grudnia 1959 w Moguncji (Mainz) urodził się Wolf Hoffmann – niemiecki muzyk heavy metalowy, znany przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie Accept, w której gra od samego początku. Po odejściu Petera Baltesa w 2018 roku stał się jedynym członkiem oryginalnego składu zespołu. Ósma płyta zespołu Accept „Eat the Heat”, została wydana 11 maja 1989. Na płycie wszystkie partie gitarowe nagrał Wolf Hoffmann. Był to też jedyny album, na którym wokalistą był David Reece. Z tej płyty pochodzi ballada „Mistreated”.

11 grudnia 1946 w Starym Olsztynie urodził się Marek Jackowski – polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor. Zmarł na zawał serca 18 maja 2013 w San Marco we Włoszech. Debiutancki album studyjny zespołu Maanam wydany w 1981, to “Maanam” (1981).

W grudniu 1975 grupa Status Quo zaczęła nagrania do dziewiątego studyjnego albumu “Blue for You”, który ukazał się 12 marca 1976. Pierwszy singiel, „Rain”, zajął 7 miejsce, a cały album zajął 1 miejsce na UK Albums Chart.

ciekawostki rockowe Status Quo
Ciekawostki rockowe – okładka płyty zespołu Status Quo

Ciekawostki rockowe: Keith Richards, Gary Moore, Andrzej Mogielnicki

15 grudnia 1948 w Warszawie urodził się Andrzej Mogielnicki – polski autor tekstów piosenek i producent. Współzałożyciel zespołu Lady Pank. Trzecia płyta studyjna Lady Pank (czwarta, jeśli liczyć anglojęzyczne też), to „LP 3 – nigdy za wiele rokendrola!” (1986). Ciekawostką jest okładka albumu autorstwa Pawła Mścisławskiego przedstawiający gościa ze zsuniętymi portkami, który pewnie przewidział wrocławski występ Janka Borysewicza z 1 czerwca 1986.

W grudniu 1978 rozpoczęły się nagrania dwunastego albumu Status Quo – “Whatever You Want”, który ukazał się 12 października 1979. Album znalazł się na 4 miejscu listy, singiel “Whatever You Want” również na 4, a “Living on an Island” na 16.

W grudniu 1983 ukazał się czwarty solowy album północnoirlandzkiego gitarzysty Gary Moore’a – “Victims of the Future”, jeden z mega doskonałych albumów hard rocka. Był to pierwszy album, na którym zagrali Neil Carter (UFO) i Bob Daisley (Rainbow, Ozzy Osbourne, Uriah Heep). Równocześnie ostatni, na którym zagrali: Neil Murray, który wrócił do Whitesnake, oraz Ian Paice, który wrócił do Deep Purple. Piosenka „Murder In the Skies” była protestem przeciw sowieckiemu zestrzeleniu Korean Air Lines 007, lotu z Nowego Jorku do Seulu.

18 grudnia 1943 w Dartford, UK urodził się Keith Richards – angielski muzyk i autor tekstów, który osiągnął międzynarodową sławę jako współzałożyciel, gitarzysta, drugi wokalista i główny autor tekstów Rolling Stones.

Uli Jon Roth, Chris de Burgh, Peter Criss, Grzegorz Ciechowski

18 grudnia 1954 w Düsseldorfie urodził się Uli Jon Roth, właściwie Ulrich Roth – niemiecki muzyk i kompozytor, były gitarzysta zespołu Scorpions. Lider i założyciel projektu muzycznego Electric Sun. Jego studyjny czteropłytowy album, to “Scorpions Revisited” (2015). Zagrał na nim swoje ulubione kawałki z okresu grania w Scorpions.

19 grudnia 1982 ukazał się szósty studyjny album Chrisa de Burgha – “The Getaway”, pierwszy po kompilacji “Best Moves”, który znalazł się na brytyjskiej liście albumów i dotarł na szczyt listy niemieckiej. Z tego albumu pochodzi singiel “Don’t Pay the Ferryman”. Utwór stał się hitem.

ciekawostki rockowe zespół KISS  muzyka rockowa
Ciekawostki rockowe: słynny zespół KISS

20 grudnia 1945 w Nowym Jorku urodził się Peter Criss, właściwie George Peter John Criscuola. Amerykański perkusista i wokalista, najlepiej znany z udziału w zespole Kiss. Criss znany był z tego, że podczas występów przebierał się za postać kota. Debiutancki studyjny album grupy Kiss, to „Kiss” (1974). Większość materiału napisali Gene Simmons i Paul Stanley, którzy przed powstaniem zespołu Kiss byli członkami grupy Wicked Lester.

22 grudnia 2001 w Warszawie w wieku 44 lat zmarł Grzegorz Ciechowski – polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, autor tekstów, lider i wokalista zespołu Republika, który działalność artystyczną zaczynał w toruńskim klubie studenckim „Od Nowa” w 1980. Drugi album Obywatela G.C. wydany 11 listopada 1988 r., to “Tak! Tak!” (1988).

Graham Bonnet, David Michael Murray, Rick Parfit, James Kottak, Jarosław Szlagowski

23 grudnia 1947 w Skegness, UK urodził się Graham Bonnet – brytyjski wokalista, autor tekstów i piosenek. Znany jest z występów w zespołach Michael Schenker Group, Rainbow czy Alcatrazz. Na płycie koncertowej zespołu Alcatrazz „Live In Japan 1984 – Complete Edition” (2018)” gitarze zagrał Yngwie Malmsteen.

23 grudnia 1956 w Londynie urodził się David Michael Murray – gitarzysta heavymetalowego zespołu Iron Maiden. W 2004 roku muzyk wraz z Adrianem Smithem został sklasyfikowany na 11. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World. Czternasty studyjny album Iron Maiden, to “A Matter of Life and Death”, wydany 25 sierpnia 2006.

24 grudnia 2016 w Marbelli, Hiszpania w wieku 68 lat. zmarł Rick Parfitt, właściwie: Richard John Parfitt – brytyjski gitarzysta i wokalista, członek brytyjskiej grupy rockowej Status Quo. Piętnastym albumem tej grupy był “1+9+8+2”, wydany 16 kwietnia 1982. Pierwszy raz na tej płycie zagrał perkusista Pete Kircher, a klawiszowiec Andy Bown zyskał miano stałego członka zespołu.

26 grudnia 1962 w Louisville, Kentucky, USA urodził się James Kottak – amerykański muzyk rockowy, perkusista. Znany przede wszystkim z występów w zespole Scorpions, którego był członkiem w latach 1996-2016. Od 1996 roku tworzy w ramach projektu pod nazwą Kottak. Grał również m.in. w McAuley Schenker Group oraz Kingdom Come. Album Kingdom Come” (1988) osiągnął 12 miejsce na amerykańskim Billboard 200.

polska muzyka rockowa płyta zespół Lady Pank
Ciekawostki rockowe – jedna z płyt zespołu Lady Pank

27 grudnia 1959 w Warszawie urodził się Jarosław Szlagowski – polski perkusista i saksofonista rockowy. Znany jest ze współpracy z wieloma wykonawcami, a głównie z Oddziałem Zamkniętym, Lady Pank czy Tadeuszem Nalepą. Zagrał m.in. na płycie Lady Pank – “Zawsze tam, gdzie ty”, wydanej w 1990. Była to jedyna płyta nagrana z Piotrem Urbankiem i Kostkiem Joriadisem w składzie.

Mick Jones, Czerwono-Czarni, Cozy Powell, Rudy Lenners, Jeff Lynne

27 grudnia 1944 w Portsmouth, UK urodził się Mick Jones – muzyk, kompozytor, aranżer, wokalista. Gra na gitarze akustycznej i elektrycznej oraz na keyboardzie. Założyciel zespołu Foreigner i autor jego nazwy. To on ułożył uważaną za jedną z najpiękniejszych ballad rockowych „I Want to Know What Love is”.

28 grudnia 1967 ukazał się drugi album długogrający zespołu Czerwono-Czarni – “17.000.000” wydany w 1967 roku, którego nazwa wzięła się od utworu umieszczonego na płycie – napisanego przez Jerzego Millera. Na płycie śpiewają Katarzyna Sobczyk, Karin Stanek, Toni Keczer, Jacek Lech i gitarzysta Henryk Fabian.

29 grudnia 1947 w Cirencester, UK urodził się Cozy Powell, właściwie Colin Trevor Flooks – brytyjski perkusista rockowy. Cozy wyrobił swoje imię grając m.in. z The Jeff Beck Group, Rainbow, Michael Schenker Group, Gary Moore, Robert Plant, Brian May, Whitesnake, Emerson, Lake & Powell i Black Sabbath. Zginął w wypadku 5 kwietnia 1998 pędząc swoim Saabem 9000 104 mph (167 km/h), na autostradzie M4 koło Bristolu.

29 grudnia 1952 urodził się Rudy Lenners – perkusista znany z grupy Scorpions z lat 1975-1976 i z belgijskiej grupy Steelove.

30 grudnia 1947 w Birmingham, UK urodził się Jeff Lynne – angielski gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Związany był kolejno z zespołami: Idle Race i The Move oraz założonym przez siebie Electric Light Orchestra, z którym w latach 1971–1986 odnosił ogromne sukcesy na całym świecie. W latach 1988-1990 współtworzył również zespół Traveling Wilburys.

Ciekawostki rockowe + zdjęcia: Arek Maniuk / Satyryczny.com

Zobacz też:
>
>