Ciekawostki o warzywach, które zachęcą do ich częstszego spożywania i dołączenia większej ich liczby do codziennego jadłospisu

Warzywa obok owoców to produkty spożywcze, po które należy sięgać codziennie, przygotowując posiłki albo mając ochotę na przekąskę. Dlaczego są tak istotne? Ich znaczenie wypływa z ogromu witamin, minerałów i pierwiastków, których dostarczenie pozwala organizmowi na prawidłowe funkcjonowanie, jak i zapewnia zdrowie i dłuższe życie. Ale to nie wszystko, co można o nich powiedzieć.

Ciekawostki o warzywach

1) W Kalifornii produkowane są niemal wszystkie brokuły sprzedawane w Stanach Zjednoczonych.

2) Ogórki są jednymi z niewielu warzyw, których nie da się ugotować i zawsze powinno się je spożywać na surowo.

3) Pomidory są bardzo bogate w likopen karotenoidowy. Spożywanie pokarmów zawierających karotenoidy może obniżyć ryzyko zachorowania na raka.

4) Kilka wieków temu sok z buraka używany był jako farba do włosów.

5) Białe ziemniaki były po raz pierwszy uprawiane przez lokalnych Indian w Andach w Ameryce Południowej.

6) Choroba ziemniaczana „Late Blight” była główną przyczyną irlandzkiego głodu ziemniaczanego, w którym zginęło pół miliona ludzi.

7) Marchewka w 85-90% składa się z wody.

warzywa - ciekawostki o warzywach
Poznaj ciekawostki o warzywach!

Warzywa ciekawostki i fakty

8) Ogórki nakładane na twarz to świetny zabieg kosmetyczny. Ogórki mogą zapobiegać rozpadowi elastyny w skórze, co pomaga napiąć skórę, wspierać odnowę ścian komórkowych i budować kolagen.

9) Jarmuż ma więcej witaminy C niż pomarańcze.

10) Początkowo warzywa były zbierane przez myśliwych-zbieraczy. Od około 10 000 p.n.e. do 7000 p.n.e. ludzie zaczęli je uprawiać w kilku częściach świata. Nastąpił wtedy rozwój rolniczego stylu życia.

11) Burak, to warzywo przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi i stres oksydacyjny.

12) Kwasy p-kumarowy i chlorogenowy to dwie substancje zwalczające raka, które można znaleźć w pomidorze. Pomidory są również dobrym źródłem witamin A i C.

13) Cebula poprawia smak wszystkiego, co jest gotowane. Zawiera również flawonoid zwany kwercetyną, który poprawia sprawność umysłową i fizyczną. Cebula jest bardzo zdrowa i stanowi niezbędne źródło witaminy C, związków siarkowych, flawonoidów i fitochemikaliów.

14) Szparagi zawierają niewiele kalorii, ale dużo błonnika i mikroelementów, takich jak kwas foliowy, witaminy C, A i K.

Ciekawostki o warzywach: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o kalafiorze