Marcepan jest jednym z kultowych słodyczy. Nie każdy go lubi, jednak ma szerokie grono miłośników, którzy w chwili odczuwania zwiększonego apetytu na cukrowe przekąski daliby się pokroić za kawałek migdałowej masy! Oto ciekawostki o marcepanie

W Polsce popularność marcepanu zaczęła rosnąć w szesnastym wieku. Początkowo produkt był sprzedawany nie w sklepach, lecz w aptekach. Przepisywano go na receptę i traktowano niczym lek. Dopiero w XIX wieku uznano go za słodycz dobry dla każdego.

W swojej najbardziej klasycznej wersji jest on masą przygotowywaną z migdałów, które należy zmielić na drobny pył, przygotowując z nich coś na miarę orzechowej mąki. Następnie utrzeć z cukrem, aby osiągnąć pożądaną konsystencję i pyszny, słodki smak.

Wbrew pozorom, orzechów w przepisie nie jest wcale więcej niż cukru. Oba składniki dodawane są w takiej samej ilości czyli w proporcji 1:1. Przynajmniej tak to wygląda w przypadku klasycznych receptur, które często są zmieniane, ulepszane i modyfikowane, by marcepanowi zapewnić różnych innych ciekawych smaków. Albo też aby zmniejszyć jego kaloryczność lub dodać mu trochę innych wartości.

Ogólnie rzecz biorąc wysoka zawartość migdałów, będących jednymi z najzdrowszych orzechów na świecie, pozwala mu stać się słodyczem odżywczym i zdrowym. Dostarczającym m.in. witaminy E, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a ponadto magnezu, manganu oraz miedzi.

Marcepan bywa łączony ze słodkim likierem amaretto. Czasem dodaje się do niego konkretne aromaty lub nawet gorzkie kakao. Smak jest wyrazisty, ale jednocześnie dość uniwersalny, dlatego wielu cukierników chętnie łączy marcepan z innymi produktami, wypełniając nim czekolady, cukierki, batoniki i ciasteczka.

Prawdziwy marcepan, którego skład zostanie oparty wyłącznie na dwóch typowych dla niego produktach, czyli dobrej jakości migdałach oraz cukrze, zachwyca zarówno korzystnymi wartościami odżywczymi, jak i rewelacyjnym smakiem. Potrafi być tak smaczny, że można go wyjadać dosłownie z folii lub papierka. Wiedząc natomiast, z czego marcepan jest przygotowywany, zawsze można samemu go sobie wykonać, gdyż w domowej wersji zawsze będzie on najzdrowszy.

Ciekawostki o marcepanie: (c) Satyryczny.com / GT
Na zdjęciu: marcepanowe kulki

Zobacz też:
>
>