Ciekawostki o królikach. Fascynujące fakty o inteligencji królików

Obok psów i kotów, króliki cieszą się niezwykłą popularnością, jeżeli chodzi o domową hodowlę. Na całym świecie istnieje około 180 odmian tych zwierząt, różniących się budową, długością i średnią życia. Jednak mimo tych różnic, łączy je wspólna cecha – inteligencja.

Inteligencja królików

Króliki, niezależnie od rasy, koloru, wielkości czy własnego temperamentu, mają coś, czego wiele innych gatunków zwierząt może im zazdrościć. Warto podkreślić ich inteligencję.

Każdy właściciel tych sympatycznych zwierzątek ma świadomość, że króliki reagują na swoje imię. Jest to pierwszy dowód ich niezwykłego charakteru oraz wspomnianej inteligencji.

Króliki odczuwają uczucia, emocje w sposób porównywalny ludziom. Łatwo się nudzą, okazują swoje zadowolenie, a także potrafią obrazić się na właściciela.

Królik – twój przyjaciel

Dodatkowo te stworzenia, podobnie jak ludzie, są zwierzętami społecznymi. Potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem lub swoim kolegą, drugim królikiem. Osamotnione króliczki często popadają w apatię oraz depresję, co może doprowadzić do ich przedwczesnej śmierci. Dlatego jest tak ważne, aby każdy właściciel poświęcał im odpowiednią ilość czasu oraz uwagi.

Jako zwierzęta stadne, lubiące kontakt z drugim człowiekiem lub osobnikami swojego gatunku, można we właściwy sposób utrwalić a nawet rozwinąć ich inteligencję. Poprzez wspólne zabawy, pokazywanie im nowych przedmiotów, wspólny kontakt.

króliki ciekawostki o królikach królik
Ciekawostki o królikach. Jaki jest królik?

Ciekawostki o królikach

Króliki posiadają także pamięć długotrwałą, dzięki czemu potrafią rozpoznać swojego właściciela a nawet odróżnić go od osoby obcej. Mają rozbudowany system nerwowy i to właśnie ma duży wpływa na ich inteligencję.

Bardzo wiele osób, porównując inteligencję królika do innych zwierząt, stwierdza, że mają one IQ podobne do psa lub kota. Najprawdopodobniej jest w tym wiele racji, gdy patrzymy na ich zachowanie oraz zdolność okazywania emocji.

Niezależnie od podanych faktów, trzeba mieć na uwadze, że te zwierzęta posiadają zdolność odczuwania emocji i uczuć – od strachu aż po miłość. Dlatego należy się im szacunek. Należy wiedzieć, że jakakolwiek forma znęcania się, może pociągnąć właściciela królika do odpowiedzialności karnej.

Pamiętajmy, że za królika, podobnie jak za każde inne zwierzę które jest w naszych domach, należy wziąć odpowiedzialność oraz odpowiednio się nim opiekować. Za okazaną troskę i miłość, królik odwdzięczy się właścicielowi tym samym, tylko na swój, specyficzny sposób.

Ciekawostki o królikach: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Królik miniaturka
> Ciekawostki o kotach