Jednym z głównych problemów związanych z nocnym spoczynkiem jest bezdech senny, który jest patologią powodującą problemy z drogami oddechowymi. Z tego powodu osoby na nią cierpiące chrapią i często mało śpią w nocy. To powoduje, że w ciągu dnia osoby są senne

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny jest potencjalnie poważnym stanem, w którym oddychanie wielokrotnie zatrzymuje się i wznawia podczas snu. Istnieje kilka rodzajów bezdechu, z których najczęstszym jest obturacyjny bezdech senny, w którym mięśnie gardła rozluźniają się, blokując drogi oddechowe podczas snu.

Objawy bezdechu sennego

Najbardziej charakterystycznym objawem bezdechu jest chrapanie, choć objawów jest więcej. Zatrzymanie oddechu w odstępach czasu podczas snu, nadmierna senność w ciągu dnia i trudności z koncentracją, budzenie się z suchością w ustach lub bólem gardła, poranny ból głowy, wysokie ciśnienie krwi i nocne poty.

Co powoduje bezdech senny?

Istnieją fazy snu, w których drogi oddechowe ulegają zablokowaniu i powodują bezdech, który jest główną przyczyną bezdechu sennego. Oprócz wyżej wymienionych, istnieją inne przyczyny, które mogą go wywołać, takie jak posiadanie jednej szczęki mniejszej niż druga, a także posiadanie dużej szyi. Na powstanie bezdechu wpływa również stan zdrowia, np. otyłość czy posiadanie nalotu na migdałkach, które mogą blokować drogi oddechowe.

Jakie jest najlepsze leczenie bezdechu sennego?

Istnieje kilka metod leczenia, które pozwalają na uspokojenie bezdechu (ale nie wyleczenie go). Różnią się one w zależności od rodzaju bezdechu.

Leczenie naturalne

W tym rodzaju leczenia to, co musimy zrobić, to zmienić styl życia, a więc schudnąć, przestać palić i uprawiać sport. Różne praktyki mające na celu posiadanie lepszego zdrowia.

Leczenie medyczne — maska

To leczenie jest jednym z najczęściej stosowanych. Składa się z maski nosowej, która wysyła ciśnienie do dróg oddechowych, zapobiegając w ten sposób ich blokowaniu. Dzięki temu eliminuje się chrapanie i senność w ciągu dnia.

Leczenie medyczne — chirurgia

Zabieg ten przeprowadza się tylko wtedy, gdy występują problemy związane z polipami lub uszkodzeniem migdałków, a poprzednie leczenie nie przyniosło efektów.

Podsumowanie

Jak widać, najlepiej jest prowadzić zdrowy tryb życia, aby uniknąć tego typu problemów w średniej perspektywie czasowej. I jak zawsze, jeśli pojawi się któryś z powyższych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Bezdech senny może być poważnym problemem i wymaga leczenia przez specjalistę.

Bezdech senny: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Jak spać, żeby się wyspać
> Koszmary senne