O czym świadczy kolor skórki banana? Kolory bananów: żółte, zielone, brązowe – zdradzamy ich tajemnice

Jaki kolor mają banany w sklepach

Gdy kupuje się w sklepie banany, czasami na samym wierzchu koszy dostrzegamy te najbardziej dojrzałe, które mogą mieć na swojej skórce wyraźne brązowe plamki. Zdarza się, że pod nimi ułożone są banany bardzo twarde, nawet nie żółte, a wręcz zielone. Przypadek?

Niektórzy lubią te pierwsze, inni te drugie, a jeszcze inni najchętniej spożywają banany żółte – czyli ani niezbyt dojrzałe, a równocześnie nie całkiem niedojrzałe. Okazuje się, że kolor bananów ma znaczenie. Decyduje on o ich smaku, a co ciekawe także i wartościach odżywczych czy nawet kaloryczności produktu.

Zielone banany

Banany zielone w Polsce są chyba najpopularniejsze. Wiele osób uważa je za jedyne akceptowalne banany, z uwagi na ich twardą zbitą strukturę i ciekawy, nieprzesadnie słodki smak. Owoce te wyróżniają się wysoką zawartością skrobi opornej. To bardzo zdrowy i wartościowy składnik, który nie wchłania się w organizmie, a zostaje z niego wydalony, czym wspomaga przemianę materii i pomaga w usuwaniu toksyn i złogów. Zielone banany ogólnie rzecz biorąc mają też w sobie dużo zwykłego błonnika, a ponadto są uznawane za źródło naturalnych prebiotyków, zasilających mikrobiotę.

Banany żółte

W sklepach zwykle jest ich najwięcej, bo to taki przykładowy, wręcz książkowy format egzotycznych owoców, który ma już w sobie dużo więcej słodyczy od swojego zielonego odpowiednika, ale nadal pozostaje w miarę zbity i nie ma w sobie fermentującego posmaku.

Banany żółte będą najbardziej lekkostrawne i nieobciążające dla układu pokarmowego. Od zielonych mają więcej zdrowych antyoksydantów, dlatego to po nie powinny sięgać osoby, którym zależy na tym, by zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry i ogólnie chronić się przed wolnymi rodnikami.

Brązowe banany są słodkie

Banany mające brązową skórkę mają najsłodszy smak i tym samym najwięcej naturalnego cukru. Idealnie sprawdzają się w wypiekach, wegańskich słodkich potrawkach, owsiankach i tego typu daniach, które można nimi normalnie dosłodzić, nie używając wtedy w ogóle cukru.

Wiele osób niesłusznie uważa, że taki banan jest nieświeży, może zaszkodzić, więc należy go wyrzucić i nie można go spożywać. Może tak być, lecz zależy to ile czasu taki owoc leżał. Jeśli długo – faktycznie może nie nadawać się do spożycia. Krótko mówiąc – nie każdy banan z brązową skórką, to banan niezdatny do spożycia.

Kolory bananów: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Zaskakujące ciekawostki o bananach
> Orzechy brazylijskie