Audi Tradition rozpoczyna nowy sezon w którym będą liczne jubileusze. Przede wszystkim chodzi o 150-lecia historycznej marki NSU

Z tej okazji Audi Tradition swoje klasyczne modele NSU z kolekcji pojazdów zabytkowych pokaże na szeregu imprez, pokazów i rajdów. Przegląd najważniejszych tegorocznych rocznic marki z Ingolstadt i Neckarsulm, znaleźć można się w broszurze „Rocznice 2023”, którą można już pobrać z Audi MediaCenter.

W kalendarzu wydarzeń Audi Tradition podkreślono są dwa jubileusze. Są to: 150 lat marki NSU oraz 25 lat Audi TT. Od premiery w 1998 roku, to sportowe auto zachwyca fanów przyjemnością z jazdy i designem. Ćwierć wieku Audi TT – ikony stylu, jest związane z historią Audi Hungaria. Oddział AUDI AG z siedzibą w Győr na Węgrzech, w 2023 roku będzie obchodził swoje 30-lecie. Założony w lutym 1993 r. zakład produkujący silniki, Audi Hungaria przejęła w 1998 roku montaż Audi TT, w ramach światowej sieci produkcyjnej.

Oznaczenie „TT” także odegrało rolę w 150-letniej historii NSU. Początki sięgają 1873 roku, kiedy to 10 pracowników oraz maszyny dziewiarskie napędzane kołem wodnym, rozwinęło się w zakładzie w Neckarsulm. Dziedzictwo NSU na stałe wpisało się w historię AUDI AG.

Nieprzypadkowo siedzibą Audi Sport GmbH obecnie jest Neckarsulm, które w 2023 r. będzie obchodzić swoje 40-lecie.

Droga przebyta przez markę NSU odzwierciedla rozwój transportu w Niemczech. Od rowerów, przez motocykle, do samochodów.

Wiele modeli marki NSU w 2023 roku będzie obchodzić swoje rocznice. NSU WankelSpider (60. rocznica powstania), NSU Quickly (wprowadzono go na rynek 70 lat temu), do tego dwa przedwojenne samochody NSU 6/30 i NSU 7/34 (w 2023 r. będzie ich 95. rocznica powstania).

Grupa Audi, która skupia marki Audi, Ducati oraz Lamborghini, to jeden z najbardziej utytułowanych producentów samochodów oraz motocykli w segmencie premium. Produkty koncernu są obecne na rynkach ponad setki krajów świata. Produkcja ma miejsce w 18 zakładach, w 13 państwach. Spółki należące w 100% do Audi AG są: Audi Sport GmbH (Neckarsulm), Automobili Lamborghini S.p.A. (Sant’Agata Bolognese/Włochy) oraz Ducati Motor Holding S.p.A (Bolonia/Włochy).

W roku 2020 Grupa AUDI AG dostarczyła do klientów około 1 mln 693 tys. pojazdów marki Audi, 7430 sportowych samochodów Lamborghini i około 48 042 motocykle marki Ducati. W roku finansowym 2020, AUDI AG osiągnęło przychody w wysokości 50 miliardów euro, a zysk operacyjny przed wydatkami nadzwyczajnymi wyniósł 2,7 miliarda euro. Obecnie, na całym świecie koncern zatrudnia około 87 tysięcy osób, z czego ponad 60 tysięcy jest zatrudnionych w Niemczech.

Audi Tradition – tekst i foto: Twój Tydzień Wielkopolski