Ból gardła, gorączka i kaszel – najczęstsze objawy anginy.

Często pojawiająca się u dziecka angina, nieustanny ból gardła, a nawet wysoka gorączka – to powody do zmartwień wielu rodziców. Choroby dróg oddechowych najmłodszych, zwłaszcza te powtarzające się, to znak, że z układem odpornościowym malucha nie wszystko jest w porządku.

Kiedy zapalenie dróg oddechowych jest poważne?

Gdy dziecko skarży się nie tylko na pieczenie gardła, ale i m.in. bóle głowy, możemy mieć do czynienia z ostrą postacią zapalenia. Warto wówczas dokładniej przyjrzeć się innym objawom.

– Ostre zapalenie gardła może być spowodowane zarówno wirusami, jak i bakteriami. W pierwszym przypadku u małego pacjenta mamy do czynienia z nieżytem nosa, stanem podgorączkowym czy lekką chrypką, natomiast w drugiej sytuacji dziecko ma zwykle wysoką gorączkę i nasilone objawy ogólne, czyli silny ból głowy i dróg oddechowych promieniujący do ucha – mówi doktor Edyta Witkowska, laryngolog ze Szpitala Medicover.

Przy infekcji wirusowej pociecha może zarażać innych nawet do siedmiu dni od momentu podjęcia leczenia, dlatego najlepiej, aby w tym czasie dziecko przebywało w domu.

Angina – wróg numer jeden dla migdałków?

– Pierwszym objawem anginy może być silny ból gardła. U dziecka można też zaobserwować szybki wzrost temperatury ciała oraz powiększone węzły chłonne, a także biały nalot na migdałkach. W takich okolicznościach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ jeśli ta infekcja nie jest leczona, może spowodować poważne powikłania – informuje laryngolog Ewa Witkowska. – Leki zawsze stosujemy tak długo, jak zalecił lekarz. Przerwane leczenie może skutkować poważnymi komplikacjami takimi jak ropień okołomigdałowy czy zapaleniem stawów, nerek i skóry.

Zapalenie migdałków – czy konieczne jest ich wycięcie?

Bakteryjne zapalenie migdałków, to nic innego jak angina. Obejmująca migdałki infekcja wirusowa ma nieco lżejszy przebieg, ale objawy są podobne. Dziecko może mieć katar, kaszel i powiększone migdałki, ale niekoniecznie pojawi się na nich biały nalot. Nie zwalnia nas to jednak z obserwowania pociechy i wizyty z nią u lekarza.

– Zapalenie migdałków nie oznacz jeszcze konieczności ich wycięcia, jednak w przypadku nawracających dolegliwości dotyczących układu oddechowego warto skonsultować się z laryngologiem, który dokładnie zapozna się z przebiegiem chorób dziecka i zadecyduje, czy kwalifikuje się ono do takiego zabiegu – informuje Edyta Witkowska.

Przerost migdałka gardłowego – czy da się uchronić dziecko przed zabiegiem?

Wycięcie migdałków to bardzo delikatny temat dla wielu rodziców. Nie chcą oni bowiem narażać swoich dzieci na zabieg oraz stres wiążący się z pobytem w szpitalu. Warto jednak pamiętać o tym, że maluch z przerostem migdałka gardłowego musi być pod stałą opieką lekarza.

– Przyczynami przerostu migdałka gardłowego są m.in. przebyte infekcje dróg oddechowych, choroby zakaźne czy alergie. Przed podjęciem decyzji o skierowaniu małego pacjenta na zabieg, warto wykonać wideofiberoskopię – mówi laryngolog Witkowska. – Podczas tego badania wykorzystujemy fiberoskop – giętki endoskop, na końcu którego znajduje się kamera, pozwalająca lekarzowi obejrzeć górne drogi oddechowe pacjenta – dodaje. Samo badanie nie jest skomplikowane, nie wymaga stosowania znieczulenia, gdyż jest bezbolesne i zwykle trwa kilka minut. Pacjent siada z głową opartą o zagłówek, a fiberoskop jest wprowadzony do jego nosa i przesuwany do jamy nosowo-gardłowej.

– Jest to niezwykle pomocna metoda zwłaszcza w przypadku dzieci, które mają zdiagnozowany przerost migdałka gardłowego, ponieważ urządzenie dostosowuje się do naturalnych krzywizn w ciele małego pacjenta. Lekarz może dokładnie obejrzeć wszystkie miejsca, które podejrzewa o to, że są objęte infekcją, a maluch nie denerwuje się i nie wyrywa, ponieważ badanie jest bezbolesne – dodaje Edyta Witkowska. Na podstawie jego wyników specjalista podejmuje następnie decyzję o dalszym postępowaniu. Może zalecić wycięcie migdałków, jednak zdarza się, że dzięki temu badaniu okazuje się, iż wystarczy leczenie farmakologiczne.

Infekcje wirusowe i bakteryjne dróg oddechowych u dzieci to poważne choroby, których nie należy lekceważyć. Dlatego jeżeli zauważysz u swojej pociechy niepokojące objawy, szybko skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn i rozpoczęcia leczenia.

Angina w Satyryczny.com

Zobacz też: 
> Rodzaje raczkowania
> Oddychanie, jama nosowa – ciekawostki