Alergie są coraz częstszym problemem, a grono osób walczących z uczuleniem na pokarmy lub pyłki stale się poszerza. Dlaczego? Zobaczmy, czym one są i kto jest najmocniej narażony na taki problem

Reakcje alergiczne to nic innego, jak nieprawidłowa reakcja ludzkiego organizmu na konkretną substancję. W normalnych warunkach jest ona nieszkodliwa, jednak osoba dotknięta alergią może boleśnie odczuć kontakt z taką substancją. Warto zaznaczyć, że alergie mogą się objawiać na wiele sposobów, zatem każda osoba ma swoje indywidualne problemy.

Alergie skórne

Do alergii, które pojawiają się najczęściej, zaliczają się alergie skórne. Możemy mówić o nich wtedy, gdy uczulająca substancja będzie miała kontakt ze skórą alergika, co wywoła reakcję obronną organizmu.

Jak objawiają się takie alergie? Wysypkami, pokrzywkami, obrzękami lub zaczerwieniami. Takim zmianom skórnym mogą towarzyszyć inne problemy, np. swędzenie czy pieczenie ciała.

Alergie oddechowe i pokarmowe

Alergie skórne są uciążliwe i problematyczne, nie są jednak najgroźniejszym problemem. Znacznie poważniejszą przypadłością są alergie oddechowe, objawiające się m.in. katarem siennym (alergicznym zapaleniem błon śluzowych nosa) lub astmą.

Alergie oddechowe zwykle nasilają się w okresie wiosennym, kiedy wiele roślin kwitnie, a pyłki kwiatów i traw unoszą się w powietrzu. Uczulenie mogą też wywołać pleśnie i grzyby, które czasem rozwijają się w wilgotnych pomieszczeniach.

A co z alergiami pokarmowymi? I one są problemem, którego nie można ignorować. Osoby dotknięte tym problemem mogą borykać się z licznymi dolegliwościami np. po zjedzeniu jajka lub orzeszków ziemnych (są to najczęstsze alergeny wśród produktów spożywczych). Na liście częstych alergenów pojawiają się też niektóre owoce i zboża (np. kukurydza), dlatego dla osób dotkniętych alergiami pokarmowymi bardzo ważna jest wiedza na temat składników pojawiających się w konkretnych produktach.

Jak walczyć z alergiami

To częsty problem, z którym – na szczęście – można skutecznie walczyć. Medycyna zna coraz więcej metod łagodzenia skutków alergii, dzięki czemu reakcje alergiczne nie są aż tak groźne. Mimo to osoby uczulone muszą uważać na to, co znajduje się na ich talerzach czy w ich najbliższym otoczeniu. Dzięki temu mogą sobie zaoszczędzić wielu problemów, które często dotykają alergików.

Tekst o alergiach: (c) Satyryczny.com / GT

Zobacz też:
> Najrzadsze choroby świata
> Zaburzenia snu – jakie choroby go powodują?