Co ciekawego w Afryce? Fragmenty tekstów, które przybliżą czytelnikowi tematykę afrykańską. Afryka informacje, które mogą zainteresować

Krugerrand – afrykańska moneta

Krugerrand jest bity mennicy południowoafrykańskiej od 1967 roku. Do jego produkcji używa się 22-karatowego złota o próbie 916. Dotychczas wyprodukowano ponad 50 mln monet. Wartość każdej z nich odpowiada obecnej cenie złota. Z tego powodu przez wiele osób jest traktowana jako sposób na lokowanie pieniędzy. Tym co charakteryzuje krugerranda jest jego wytrzymałość i odporność na zarysowania. Monetę można też swobodnie dotykać i na niej nie zostanie ślad. Te właściwości krugerrand ma dzięki domieszce miedzi.

Afrykańskie podróże bocianów

W Polsce gnieździ się jedna z największych populacji bociana białego na świecie. Bociany spędzają w naszym kraju około 5 miesięcy, przylatując do nas na przełomie marca i kwietnia, odlatując pod koniec sierpnia. Ze swoich wiosennych i letnich lęgowisk w Polsce wędrują na południe przez Cieśninę Bosfor, Syrię, Liban, Izrael, północną Afrykę do Tanzanii, Kenii, Ugandy czy południowego RPA, gdzie zimują.

Afryka informacje: Słynny Rajd Dakar

Rajd Dakar to impreza legendarna, a jej historię zbudowały 42. poprzednie edycje rozgrywane zarówno w Afryce, jak i Ameryce Południowej. Organizatorzy bardzo dbają o historię i tradycję, a od tego roku szczególnie nawiązują do pionierów z afrykańskich tras, którzy mierzyli się z rajdem w czasach, gdy zmierzał do stolicy Senegalu.

Rajd Dakar 2021 wystartował 3 stycznia z Dżuddy w Arabii Saudyjskiej. Cała trasa liczy niemal osiem tysięcy kilometrów, a zawodnicy rywalizują na 12 etapach, z których każdy liczy kilkaset kilometrów. Tegoroczny Rajd Dakar, to kamieniste bezdroża, piaszczyste wydmy, palące słońce, ale też chłodne poranki. Do tego wszechobecny kurz i niesamowite tempo pracy, które pozostawia niewiele czasu na sen. To impreza dla prawdziwych twardzieli.
(2021)

Fiatem 126p przez Afrykę

Arkady Fiedler swoim Fiatem 126p przejechał wzdłuż granic Polski, pokonał Afrykę oraz przemierzył całą Azję. Przed nim kolejna podróż przez Afrykę, tym razem będzie jechał samochodem elektrycznym.

W czasie podróży po Afryce zielony Maluch Arkadego Fiedlera pokonał 16 tysięcy kilometrów w trzy i pół miesiąca. Podróżnik odwiedził między innymi Sudan, Etiopię i Kenię, a ciasne wnętrze i spartańskie wyposażenie tego auta zmobilizowały do trudów podróży.

Tym razem podróżnik poinformował: – Zamierzam przejechać elektrycznym samochodem Afrykę z południa na północ. Będę podróżował z Kapsztadu do Europy jadąc wzdłuż Afryki Zachodniej. Bohaterem mojej podróży jest samochód elektryczny. Żaden samochód elektryczny nie przejechał jeszcze całego afrykańskiego kontynentu.

Początek podróży będzie najłatwiejszy. Afryka Południowa jest dobrze rozwinięta, pierwsze kilka tysięcy kilometrów, aż do Angoli, będzie prowadziło po asfaltowych drogach. Drogi w Angoli są gorsze, w dużym stopniu szutrowe, a problemem może stać się brak odpowiedniej infrastruktury elektrycznej. Trasa będzie wiodła przez fragment Republiki Demokratycznej Konga – tam drogi również są złej jakości, dodatkowym utrudnieniem będzie błoto i deszcz.
(2017)

Afryka w Bydgoszczy

17 października 2014 r. na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy odbędzie się premiera dramatu „Afryka” autorstwa Agnieszki Jakimiak, w reżyserii Bartka Frąckowiaka. Sztuka przedstawiająca europejskie wyobrażeniach na temat Afryki oraz procesy, które doprowadziły do ekonomicznej i politycznej zależności wielu państw tego kontynentu.
(2014)

Afryka w Satyryczny.com

Zobacz też:
>
>