Jak zdrowo spać?

zdrowy sen porady jak spać spanie sny

Zdrowy sen

Nie możesz zasnąć? Znów obudziłaś się z męczona i niewypoczęta? Jedna nieprzespana noc, to jeszcze nie problem. Spokojnie można ją odespać i zregenerować szybko siły. Problem zaczyna się, gdy nieprzespane noce stają się częścią twojego życia. Po pewnym czasie zaczynasz chorować. Lekarze alarmują, w Polsce blisko 70 procent osób ma przewlekłe problemy ze snem

SEN TO ZDROWIE

Podczas snu następuje odnowa komórek, regenerują się wszystkie narządy, skóra, kości, także nasz mózg. Podczas snu do krwi wydzielają się ciała odpornościowe, które skutecznie walczą z zarazkami. Dlatego sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale co zrobić, kiedy mam problemy ze snem? Jak pozbyć się bezsennych nocy?Zdrowy sen, to wypoczynek dla każdego

TWOJA SYPIALNIA i ZDROWY SEN

Przede wszystkim spójrz na swoją sypialnię. Jej okna nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę, Jeśli nie ma szans, zainwestuj w okna dźwiękoszczelne. Zadbaj o dobre rolety i żaluzje, które pochłaniają światło. Pomaluj ściany na łagodne, neutralne kolory. Ważne też jest wygodne łóżko i odpowiedni materac, który się na nim znajduje. Nie zapadający się, lekko uginający się pod barkami i biodrami. Ważna też jest poduszka, mająca odpowiedni kształt i grubość. Najlepiej wypełniona pierzem.

Złotą zasadą zdrowego snu jest sprawdzenie temperatury w pomieszczeniu. Ważne jest, aby pokój był dobrze przewietrzony, dlatego nawet zimą otwórz na kilka minut okno przed snem. Zimą często powietrze jest zbyt suche, dlatego jeśli w pokoju są kaloryfery, powieś na grzejnikach kamionki lub zainwestuj w nawilżacz powietrza.

ZŁE NAWYKI

Nigdy nie śpij w dzień. Jeśli musisz koniecznie zregenerować siły, zrób sobie 15 minut drzemki, w przeciwnym razie w nocy nie będziesz mogła zasnąć. Istotną kwestią jest też posiłek. Nigdy nie objadaj się przed snem. Ostatni posiłek zjedz co najmniej trzy godziny przed snem. Powinien być lekki i niezbyt obfity, aby żołądek nie musiał ciężko pracować gdy śpisz. Spokojny sen zapewniają ryby, drób, mleko, kawałek gorzkiej czekolady, banan – w tych produktach znajduje się aminokwas, który ułatwia zasypianie.

Pamiętaj, aby nie pić kawy i herbaty. Zawarta w nich kofeina działa pobudzająco. Przed snem unikaj też alkoholu. Wprawdzie odpręża i ułatwia zasnąć, ale sen po nim jest nieefektowny – nie przynosi odpoczynku. Przed snem możesz wybrać się na spacer. Nawet gdy pada deszcz bądź jest zimno, spacer dobrze ci zrobi na ciśnienie krwi, zmniejsza też napięcie mięśni i koi nerwy.

CO JESZCZE?

Na twoje problemy ze snem mogą też mieć wpływ:

– Bezsenność psychofizyczna – mimo, że śpisz dość długo, nie wysypiasz się, ponieważ twój sen jest płytki.

– Zespół bezdechu sennego – podczas snu zdarzają się krótkie przerwy w oddychaniu, budzisz się niewyspana.

– Lunatyzm – podczas snu wstajesz z łóżka, robisz różne rzeczy i rano nic nie pamiętasz.

– Nocne jedzenie – budzisz się nawet kilka razy w nocy z silnym uczuciem głodu, i nie możesz zasnąć, zanim nie zjesz.

Zdrowy sen: Publikuj.org

Zobacz też: 
Wielki sennik online
Ciekawostki o snach
Skąd się biorą koszmary senne?