Świat po potopie – czyli po co Ciumkowowi wybory?

wybory lokalne satyra humor

Ciumkowo i wybory lokalne

No i stało się. Ciumczarek Jan, z zawodu burmistrz, w porywach przewodniczący rady, czegoś się przestraszył, niczym struś schował głowę w piasek i nie kandyduje. Używając żargonu wojskowego, skapitulował. Wywiesił białą flagę i zaszył się gdzieś. Lud szemrze, że czegoś się przestraszył. Czyżby „Ciumkowskiej Prawdy”, gazety strzegącej w Ciumkowie demokracji i zwalczanej przez oficjalne władze niczym USA i Państwo Islamskie? Czyżby „Sandurskiego”? (taki pseudonim otrzymałem od dyslektyków dotychczas sprawujących władzę w Ciumkowie, nie wiedzieć czemu mylących mnie z brązowym medalistą igrzysk w Moskwie w 1980 roku) ktoś się przestraszył?

Przecieram oczy ze zdumienia i nie mogę w to uwierzyć. Ciumków bez Ciumczarka Jana, z zawodu burmistrza? Będzie koniec świata?

Wyginęły kiedyś dinozaury (do tej pory nie wiadomo na 100 procent dlaczego). Czy z epoką dotychczasowego burmistrza zakończy się epoka arogancji i niekompetencji władz, wybranych przez ciumkowski lud? Wszystko będzie nie tylko tak, jak napisano w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, ale jak w baśniach Andersena – czyli tak, jak lud Ciumkowa w głębi duszy sobie wymarzył? Będzie niczym w hollywoodzkich i bollywoodzkich filmach sajens-fikszyn przedstawiających wiekuistą, cudowną przyszłość naszej planety?

Ciumkowska polityka bez Ciumczarka Jana jakoś przetrzyma, ale co z Ciumorkiem Wiesławem, z zawodu radnym? No, tego to sobie nie mogę wyobrazić. Świat bez Ciumorka? O czym, kurka wodna, będę pisał felietony? Kogo będę pstrykał od tylca? Apeluję tedy do wyborców: zostawcie w ciumkowskim parlamencie chociaż Ciumorka. Niech choć on jeden będzie reliktem przeszłości w radzie, punktem odniesienia teraźniejszości do przeszłości. A, zapomniałbym o Ciumarczyku Stanisławie. Zresztą, co ja się będę wpierdzielać w nie swoje sprawy?

Lud Ciumkowa na pewno wybierze tych kandydatów, na których sobie zasłużył. Sobie i redakcji która to co piszę drukuje życzę, aby lud wybrał jeszcze większych ciołków. Może nie będzie lepiej, ale przynajmniej będzie o czym pisać. Bo powiedzmy sobie szczerze: o czym będzie pisać „Ciumkowska Prawda” po wyborach, gdy przedstawicielami ludu zostaną ludzie światli, inteligentni, wykształceni, skorzy do pomocy, chcący aby Ciumków był miejscem lepszym i piękniejszym? Ciumkowski świat będzie nudny jak flaki z olejem. Ludzie będą żyli dostatnio, będą szczęśliwi, wszystko będzie cacy. Jak pięknie jest pomarzyć w przededniu kolejnych wyborów…

Szczepan Sadurski
Felieton ukazał się w 2014 r. w jednym z tygodników lokalnych. Nazwa miasta i nazwiska zostały zmienione.