Nowy prom z Polski do Szwecji

prom Ystad ciekawostki Szwecja

W związku z szybko rosnącą liczbą pasażerów oraz ilością transportowanych towarów na trasie Ystad – Świnoujście, firma Polferries wprowadziła do swojej floty prom: M/S Cracovia. W szwedzkim mieście Ystad miała miejsce prezentacja promu, podczas której gościom imprezy przedstawiono nową jednostkę i podkreślono jej znaczenie dla obsługi ruchu towarowego i pasażerskiego pomiędzy Polską a Szwecją

W ubiegłych latach na trasie Ystad – Świnoujście odnotowano duże natężenie ruchu towarowego i pasażerskiego. Aby sprostać szybko rosnącym wymaganiom klientów, jeden z polskich przewoźników obsługujących to połączenie – Polferries, kupił nowy prom do obsługi tej trasy. Jednostka M/S Cracovia jest tym samym siódmym promem kursującym na co dzień pomiędzy Ystad i Świnoujściem. Nowy prom oficjalnie zaprezentowano podczas inauguracji, zorganizowanej 9 października w Ystad przez władze tamtejszego portu oraz Polferries. W imprezie uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz oraz polskiej ambasady, którzy mieli okazję zwiedzić nowy prom.

Prom M/S Cracovia powstał jako M/S Murillo w Hiszpanii w 2002 r. i wcześniej pływał po Morzu Śródziemnym, Atlantyku oraz Morzu Czarnym. Statek został przejęty przez Polferries i w związku ze zmianą właściciela przebudowano go oraz zmieniono nazwę. M/S Cracovia ma 180 metrów długości, 24 metry szerokości i 2 200 metrów przestrzeni ładunkowej dla ciężarówek oraz miejsca dla 650 pasażerów.

Podczas imprezy, zorganizowanej na pokładzie M/S Cracovia, przemawiali m.in. Henrik Fritzon, przewodniczący komitetu wykonawczego rady regionalnej Skanii oraz Wiesław Tarka, ambasador RP w Szwecji. Wszyscy mówcy podkreślali, jak duże znaczenie dla lokalnego handlu, turystyki oraz wymiany kulturalnej ma połączenie promowe Polska-Szwecja.

Wzrost ruchu na trasie Polska-Szwecja jest czymś zupełnie unikalnym. – Oczekujemy, że w przyszłości ten trend będzie się utrzymywał. Obecnie przygotowujemy port w Ystad do obsługi zwiększonego ruchu i budujemy nowe stanowiska cumowania, które pozwolą na obsługę nowoczesnych, większych jednostek – wyjaśnia Björn Boström, CEO Port of Ystad.

Port w Ystad jest największym szwedzkim portem obsługującym codzienne połączenia z i do Polski. Port jest intensywnie modernizowany, aby sprawnie obsługiwać rosnący ruch z Polski. Modernizacje wprowadzane są również w infrastrukturze całego nabrzeża pozwoli to na efektywną wykorzystanie potencjału, jakie niesie rosnąca wymiana pasażerska i towarowa.

Zobacz też:
> Latarnie morskie ciekawostki
> Wieloryby ciekawostki