Bombki z Polski zdobią choinki na całym świecie

bombki choinkowe choinki Boże Narodzenie

Wkrótce Boże Narodzenie, Gwiazdka oraz świąteczne zakupy. Kupimy bombki choinkowe i inne artykuły bożonarodzeniowe. Sięgając po ozdoby z importu nie wiemy, że polski eksport tych towarów też ma ogromną skalę. W 2014 r. za granicę wysłaliśmy blisko 2,2 mln kg artykułów świątecznych o wartości blisko 107 mln zł

Mało kto ubierając choinkę zastanawia się gdzie wyprodukowano świąteczne bombki czy łańcuchy. Jak pokazują dane GUS, przybywają one do Polski z bardzo daleka, np. z Filipin, Indii, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Peru. Najwięcej jednak z Chin. I są to artykuły świąteczne rzędu kilku milionów kilogramów oraz liczone w dziesiątkach milionów złotych. – Dlatego wybierając bożonarodzeniową ozdobę mamy największą szansę trafić właśnie na towar „Made in China” – mówi Radosław Jarema, szef firmy Akcenty. Poza Chinami, największą wartość dla importu bożonarodzeniowych artykułów zanotowaliśmy z Niemcami, Ukrainą i Holandią.

> Ciekawostki o Wigilii

bombki choinkowe ciekawostki Boże Narodzenie choinka
Bombki choinkowe – piękne ozdoby choinkowe na Boże Narodzenie

Bombki choinkowe z Polski na eksport

Dużo importując, Polska jest równocześnie znaczącym eksporterem bożonarodzeniowych artykułów i utrzymuje dodatnie saldo wymiany w tej kategorii towarów. Naszym największym rynkiem zbytu są Stany Zjednoczone. – Mieszkańcy USA znani są ze swojego zamiłowania do bogatej oprawy Świąt Bożego Narodzenia i dekorowania domów, ulic i drzewek świątecznych. To rynek bardzo chłonny tego typu towarów – mówi Radosław Jarema.

Najwięcej ozdób choinkowych pod względem tonażu wysyłamy jednak nie do USA, ale do… Rosji. Inni odbiorcy eksportu artykułów świątecznych to kraje europejskie, takie jak m.in. Niemcy, Holandia czy Francja. – Polskie ozdoby świąteczne są piękne i podobają się na całym świecie. Duża część z nich, jak np. ręcznie malowane bombki czy dekoracje, należą do sektora premium, bo są unikalne i wykonane jak małe dzieła sztuki – podkreśla Radosław Jarema. Dlatego Polska może z powodzeniem konkuruje na światowym rynku z Chinami, ponieważ nasze produkty są z wyższej półki.

Zobacz też: 
Boże Narodzenie i Mikołaj – dowcipy
Wigilia – dowcipy na Wigilię
Śnieg – ciekawostki